Sa Taronja | BEEF architekti

Palma de Mallorca / Spain / 2022

4
4 Love 341 Visits Published

Sa Taronja is a unique place in the town of Andratx, nestled at the foot of the Serra de Tramuntana mountains on the island of Mallorca. Up until the late 1990s, it was the largest chicken farm in the Balearic Islands, established in the 1960s by the Burgos family. In 1997, a German painter named Hartmut Usadel was passing by when he saw a for-sale sign on the farm. Inspired, he bought it and turned it into his art studio. But Hartmut's vision didn't stop there. He transformed the farm into an informal gallery and cultural center, welcoming artists from around the world to create and showcase their work. The three original 80-meter-long chicken coops became studios, a gallery, and even a small theater. One of the center's crowning moments was hosting a concert by the Berlin Symphony Orchestra. After Hartmut's passing, his close friend Tina Horne managed the center until 2017, when a new owner took over with the vision of continuing Sa Taronja’s cultural legacy. Stepping into a space with such a rich history was quite a challenge.


Our project is divided into two phases. The first phase involved restoring a 300-year-old stone town house on the edge of Andratx, which we have recently completed. The second phase focuses on the three long halls that were once chicken coops and later artist studios and galleries. Plans for their renovation are in progress and being discussed with the town. Our goal is to preserve the site’s tradition and foster a sense of authentic culture that extends beyond the town and the island.


The stone house, which is over 300 years old, was primarily used as a residence, except for the last decade when it served as a support space for the cultural center's culinary activities. Our task was to convert it back into a guest house with four apartments and an office for the manager (known locally as “oficina”). With the help of local workers, we stripped away all modern additions to reveal the original stone structure in its natural, solid form. In the communal kitchen area, we created a larger opening in the northern façade to improve natural light and connect with the street. We reinforced the original wooden elements for stability while preserving their original color. We used locally sourced materials, like Mares stone, for new additions. Outside, we emphasized the connection between the house and the existing patio, whose covered area naturally extends the house. Using a simple wooden lattice, we created a shading pattern that repeats throughout the house, adding a modern touch.


Throughout the site, we discovered many artifacts, which we incorporated into the interior design. These included an antique table and chairs, typical Mallorcan glass, and art pieces from Sa Taronja's golden era as a cultural center.


For the renovation of the halls, we focused on preserving their original industrial architecture, characterized by a delicate prefabricated structure made of steel L-profiles, which we plan to restore. We will replace the modular outer cladding with a new version, slightly adjusting the window layout to improve functionality. Inside, we will create a flexible system for utilities, ensuring that the spaces can be easily adapted for future uses.


We believe that thanks to the planned reconstruction of the remaining parts of this exceptional building, Sa Taronja will once again become a cultural landmark on the map, acting as a generator of culture both locally and internationally.


 


[CZ]


Sa Taronja je unikátne miesto v mestečku Andratx, ležiacom na úpätí hôr Serra de Tramuntana na ostrove Malorka. Až do konca 90-tych rokov minulého storočia tu bola najväčšia kuracia farma na Baleárskych ostrovoch, založená v šesťdesiatych rokoch rodinou Burgos. V roku 1997 zazrel náhodne okolo prechádzajúci nemecký maliar Hartmut Usadel ceduľu s oznamom, že farma je na predaj a rozhodol si v nej zriadiť ateliér. Neostalo len pri tom, z miesta vytvoril neformálnu galériu a kultúrne centrum, v ktorom tvorili a vystavovali umelci z celého sveta. Pôvodné tri osemdesiat metrov dlhé kurníky zmenili funkciu na ateliéry, galériu, či dokonca malú divadelnú sálu. Vrcholom tohto obdobia bol koncert Berlínskeho symfonického orchestra v priestoroch Sa Taronje. Po smrti Usadela prevzala štafetu jeho blízka priateľka Tina Horne až do roku 2017, keď celý areál prebral nový majiteľ, ktorý chce nadviazať na kultúrny potenciál Sa Taronje. Vstúpiť do priestoru s tak autentickou históriou sme pokladali za výzvu.

Projekt je rozdelený na dve fázy. Prvú tvorí kamenný, tristo ročný mestský dom na hranici hustej zástavby mesta, ktorého obnovu sme nedávno dokončili. Druhou sú už spomínané tri štíhle, osemdesiat metrov dlhé haly, ktoré pôvodne slúžili ako kuríny, neskôr ako ateliéry a galérie umelcov. Ich prestavba je v príprave a rokovaní s mestom. Cieľom je pokračovať v tradícii tohto miesta a podporovať myšlienku autentickej kultúry, ktorá prekračuje rámec mesta a ostrova.

Vyše tristo rokov starý kamenný dom bol väčšinu svojho životného cyklu používaný na bývanie s výnimkou poslednej dekády, kedy slúžil ako zázemie gastro funkcii pri kultúrnom centre. Zadanie bolo prestavať ho na hosťovský dom so štyrmi apartmánmi a správcovskou kanceláriou (tzv. oficina). Za pomoci miestnych robotníkov so slovenskými koreňmi sme odstránili všetky nánosy a prístavby, aby sme nechali priestor pre pôvodnú kamennú obálku a jej prirodzenú masívnu tektoniku. V mieste spoločnej kuchyne sme využili severnú fasádu na perforáciu väčšieho otvoru a dosiahli tým lepšie presvetlenie priestoru, ako aj zámerný kontakt s ulicou. Pôvodné drevené prvky sme zo statických dôvodov doplnili novými v pôvodnej farebnosti. Novo doplnená materialita ostala v intenciách lokálne dostupných zdrojov ako napr. miestny kameň Mares. V exteriéri sme zvýraznili prepojenie domu s existujúcim pátiom, ktorého krytá časť je jeho prirodzeným funkčným pokračovaním. Použitím jednoduchej drevenej mriežky sme vytvorili motív tienenia, ktorý sa opakuje v celom dome a tvorí novú vrstvu modernej identity stavby.

V celom areáli sme našli množstvo artefaktov, ktoré sme zakomponovali do interiéru, ako napr. starožitný stôl a stoličky, typické malorské sklo, alebo umelecké obrazy zo zlatej éry kultúrneho centra Sa Taronja.

Pri projekte prestavby hál sme sa zamerali na zachovanie pôvodnej technickej architektúry. Jej signifikantným znakom je filigránska montovaná konštrukcia z oceľových L-profilov, ktorú plánujeme zrekonštruovať do pôvodného stavu. Modulárny obvodový plášť, nahradíme novým s mierne upraveným okenným rastrom. Vo vnútorných priestoroch vznikne flexibilný systém pripojení na inžinierske siete tak, aby bola zachovaná variabilita členenia priestorov aj do budúcnosti.

Veríme, že vďaka plánovanej rekonštrukcii aj zvyšných častí tejto výnimočnej stavby opätovne vznikne bod na mape ktorý bude generátorom kultúry v miestnom, ale aj v medzinárodnom meradle.


 


Photography: Tomeu Canyellas (https://www.tomeucanyellas.com/)

4 users love this project
Comments
    comment
    user
    Enlarge image

    Sa Taronja is a unique place in the town of Andratx, nestled at the foot of the Serra de Tramuntana mountains on the island of Mallorca. Up until the late 1990s, it was the largest chicken farm in the Balearic Islands, established in the 1960s by the Burgos family. In 1997, a German painter named Hartmut Usadel was passing by when he saw a for-sale sign on the farm. Inspired, he bought it and turned it into his art studio. But Hartmut's vision didn't stop there. He transformed the farm into an...

    Project details
    • Year 2022
    • Work finished in 2022
    • Client Ca'n Burgos De Andratx
    • Status Completed works
    • Type Apartments / Interior Design
    Archilovers On Instagram
    Lovers 4 users